Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2018 YKS sonuçlarının açıklanmasından sonra bütün gözler yapılacak tercihlere çevrildi. Yapılacak tercihler, uzun araştırmalar sonrası dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

ÖSYM tarafından yayımlanan tercih kılavuzu sonrası birçok öğrenci ve veli üniversite araştırmaya başladı. Tercihler yapılmaya başlandığı zaman da üniversiteler, büyük bir titizlikle tercih edilmelidir. Aksi takdirde öğrenciler, hedeflediği şehre veya üniversiteye yerleşemeyecektir.

Üniversite Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Üniversite Tercihleri
Üniversite Tercihleri

Açıklanan sonuçlardan sonra milyonlarca öğrenci, istediği üniversitenin hayalini kurmaya başladı. Ancak bu üniversiteleri sadece puanı 150 ve 180 üzeri olan öğrenciler tercih edebilecektir. Bu tercihler 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır. Yapılan üniversite tercihlerinden birisi, o öğrencinin gelecekte eğitimini göreceği okul olacaktır.

Bunun dışında özel yetenek sınavıyla öğrenci seçimi yapacak olan üniversitelere başvurabilmek için TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekmektedir. Aksi takdirde tercih yapılamayacaktır.

YKS Tercihleri Nasıl Yapılacaktır?

YKS Tercihleri, yapılırken adayların, aldıkları puan dışında okul sonu puanını da göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bu puanlar öğrencilerin hangi tablodan tercih yapacaklarını belirleyen bir etmen olacaktır. Yani adaylar, yalnızca belirledikleri tablodan tercih yapabilecektir. Bu tercihlerin de bağlı oldukları üniversite veya fakülte adlarını tercih sırasına göre yazmaları gerekmektedir. İlk tercihten son tercihe istek sırasına göre eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. Aksi takdirde yanlış okul tercihi yapılabilir. Ayrıca adayların tercih yapmadan önce tercih kılavuzunu da okumaları gerekmektedir. Hangi yükseköğretim programının tercih edilebileceği, tercih kılavuzları aracılığıyla belirlenecektir.

Örneğin Tablo 3 içerisinde yer alan ön lisans programları, yalnızca TYT sınavında 150 ve üzeri puan alanlar tarafından tercih edilebilecektir.

Tablo 4 içerisinde yer alan yükseköğretim programlarını, yalnızca 2018-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 180 ve üzeri puan alanlar tercih edebilecektir.

Bu tablolara göre her adayın girmek istediği üniversite tercihlerini, tablo 3 ve tablo 4 üzerinden belirlemeleri gerekmektedir. Tercih sırası da büyük bir titizlikle sunulmalıdır. Tercih sırasında yapılan yanlışlıklar, yalnızca adayların sorumluluğundadır. Hiçbir kurum veya kuruluş tarafından düzeltilemez.

Ayrıca tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değildir. Adaylar yalnızca istediği üniversiteleri yazıp tercih kağıdını sunabilmektedir. Örneğin herhangi bir aday, tercih kağıdına yazdığı 4 üniversiteden birine girmek istiyorsa o üniversiteleri yazmalıdır. Bunlardan herhangi birine giremediği takdirde açıkta kalması, bu tercihlere bağlıdır.

Tercih Kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz;

TERCİH KILAVUZU

 

 

 

Bir Cevap Yazın