Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Türkiye'nin En İyi 10 Üniversitesi

Bugünlerde birçok öğrenci üniversite tercihi yapmaktadır. Üniversite tercihi yapmadan önce de, tercih ettiği okulları büyük bir dikkatle araştırmaları gerekmektedir. Çünkü öğrencinin, gelecekte eğitim göreceği okulu tanıması gerekmektedir.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü içerisinde yer alan “URAP Araştırma Laboratuvarı”, Türkiye’nin en iyi üniversitesi sıralamasını açıklamış bulunmaktadır.. Bu enstitü, bu sıralama dışında da birçok sıralamayı değerlendirmiş ve açıklamıştır. Sıralama içerisinde, “makale sayısı”, “öğretim üyesi başına düşen makale sayısı”, “atıf sayısı”, “öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı”, “toplam bilimsel doküman sayısı”, “öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı”, “doktora mezun sayısı”, “doktora öğrenci oranı” ve “öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı” ile beraber toplam 9 adet kriter göz önünde bulundurulmuştur. İşte Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi; (Sıralama önceki eğitim öğretim yılına aittir.)

 

Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi Listesi

 

10-Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi içerisinde akademik eğitim veren ve Türkiye’nin ileri gelen devlet okullarından biridir. Deneyimli öğretmen kadrosu ve birçok konuda öğrencilere destek veren idari birimleri ile bu üniversite listenin 10. sırasında olmayı haketmektedir. Ayrıca yaklaşık 17.000 öğreniciye de hizmet vermektedir.

 

9-Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi
Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi, Ankara’da bulunan ve çok büyük başarılara imza atmış bir devlet üniversitesidir. 1926 Yılından beri hizmet veren bu üniversite, özellikle Tıp, Diş Hekimliği, Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ve Mühendislik Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi gibi fakülteleri ile ön plana çıkmaktadır. Bunun dışında da şuan yaklaşık 70.000 öğrenciye eğitim vermektedir.

 

8-Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi
Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi, İzmir içerisinde bulunan ve Türkiye’nin ileri gelen üniversitelerinden biridir. 1925 Yılından beri, öğrencilerine katkıda bulunmuş olan bu üniversite, yaklaşık 65.000 öğrenciye de hala eğitim vermektedir. Bu köklü üniversite listenin 8. sırasında olmayı hakediyor.

 

7-Gebze Teknik Üniversitesi

Gebze Teknik Üniveritesi
Gebze Teknik Üniveritesi

Gebze Teknik Üniversitesi, 1992 yılında kurulmuş ve diğerlerine göre daha yeni bir üniversitedir. Ancak akademik eğitimi ve deneyimli uzman kadrosu ile bu üniversite, diğer üniversitelerden geri kalmamaktadır.

 

6-Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi
Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi, 1946 yılında, başkentin adıyla kurulmuş olan ve rahatlıkla tercih edilebilecek bir üniversitedir. Şu an yaklaşık 65.000 öğrenciye hizmet vermektedir. Bunun dışında birçok araştırmaya da katkıları bulunmaktadır.

 

5-İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Ankara içerisinde yer alan bir vakıf üniversitesidir. İhsan Doğramacı ve Sağlık vakfı tarafından 1984 yılında kurulmuştur. Şu anda da yaklaşık 14.000 öğrenciye üniversite eğitimi vermektedir.

 

4-İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi

1933 yılının kasım ayında, Türkiye’nin ilk ve tek üniversitesi olarak öğrenim hayatına başlamış olan İstanbul Üniversitesi, temelini Fatih Sultan Mehmet zamanında kurulan bir medreseden almaktadır. Şu anda yaklaşık 165.000 öğrenciye hizmet vermektedir. Bu kadar fazla öğrenciye de geniş bir kadro ile hizmet verilmektedir.

 

3-İstanbul Teknik Üniversitesi

 

İstanbul Teknik Üniversitesi, 1773 Yılında Mühandishane-i Bahrî-i Hümâyûn adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Şu anda Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biridir. Yaklaşık 23.000 öğrenciye eğitim hakkı tanıyan bu üniversite, birçok araştırma konusunda da başarı göstermiştir.

 

2-Hacettepe Üniversİstanitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi, Ankara içerisinde bulunan bir devlet üniversitesidir. 5 kampüsü ile birçok üniversiteyi geride bırakacak başarılara imza atmıştır. Şuanda yaklaşık 35.000 öğrenci, bu üniversitede eğitim görmektedir. 1967’den beri hizmet veren bu üniversite, listenin 2. sırasında olmayı haketmektedir.

 

1-Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1956 yılında kurulmuş ve Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi sıralamasında zirvede olmayı hakeden üniversitedir. Dünya çapında birçok araştırmaya ev sahipliği yapıp ülkemizi gururla temsil etmiştir. Şu anda yaklaşık 24.000 öğrenci, bu üniversitede eğitim görmektedir.

 

Bir Cevap Yazın