Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Yeni bir ülkede seyahate atılırken gezilip görülecek yerler kadar, o ülkenin sizin bütçenize uyup uymadığı da önemlidir. Çünkü seyahat edeceğiniz ülkede kalacağınız zaman, gideceğiniz yerler ve yapacağınız aktiviteler, paraya bağlıdır. Gideceğiniz ülkenin para değeri ile kendi ülkenizin para değeri, bu seyahatin en önemli parçasıdır. Öyle ki elimizdeki paranın gideceğimiz ülkede ne kadar ettiği oldukça önemlidir.

Türk lirasının, gideceğiniz ülkenin para biriminden daha değerli olması, o ülkedeki bütün planlarınızı şekillendirir. Örneğin Sterlin, Euro ve Dolar gibi para birimlerinin kullanıldığı ülkelerde Türk lirası, bu para birimlerine göre daha değersiz durumdadır. Ancak Dünya üzerinde Türk lirasının bir tomar paraya karşılık geldiği ülkeler de bulunmaktadır. İşte bu listemizde o ülkeleri derledik.

 

1-Sırbistan

Sırbistan
Sırbistan

Sırbistan gece hayatı ve gurme seyahati yapmak isteyenler için oldukça ideal bir ülkedir. Yemekleri ile ülke ziyaretçilerini memnun eden bu ülke, Türkiye Cumhuriyeti ile olan diplomatik ilişkiler sonrası Türk vatandaşlarına ücretsiz seyahat hizmeti sağlamıştır. Yani ülkemiz vatandaşları için bu ilke vize gerektirmemektedir. Bu konuyu daha önce de ele almıştık. O yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Para değeri;

1 RSD = 0.04566 TRY

1 TRY = 21.8981 RSD

 

2-Filipinler

Filipinler
Filipinler

Filipinler ülkesi, kendine has doğası ve bitki örtüsüyle bütün dünyanın ilgisini çekmektedir. Yaptığı turlar ve tatil köyleri ile Filipinler, ülkemiz için vize de istememektedir. Yani Filipinler’e ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz.

Para değeri;

1 PHP = 0.10 TRY

1 TRY = 10.42 PHP

 

3-Makedonya

Makedonya
Makedonya

Makedonya ülkesi, genellikle gelenek ve görenekleri ile dikkat çekmektedir. Yerli halkın ilginç kültürleri ile Makedonya, ziyaret edilesi bir ülkedir.

Para değeri;

1 MKD = 0.08776 TRY

1 TRY = 11.3935 MKD

 

4-Macaristan

Macaristan
Macaristan

Macaristan, başkenti Budapeşte ile adeta tarih kokan bir ülkedir. Bu ülkenin özellikle yemekleri ünlüdür. Öyle ki dünya üzerinde birçok Macar ürünü vardır. Bu ülkeye gitmek isterseniz tren yoluyla gitmenizi öneririm. Çünkü tren yoluyla gittiğiniz takdirde ülkenin doğal güzelliklerini de görebilirsiniz.

Para değeri;

1 HUF = 0.01690 TRY

1 TRY = 59.1619 HUF

 

5-Tayland

Tayland
Tayland

Tayland adeta ucuz teknoloji kokmaktadır. Ülke içerisindeki teknolojik aletlerin neredeyse hepsini uygun fiyata bulabilirsiniz. Ayrıca ilginç tasarımlara sahip bina ve yapılarıyla oldukça dikkat çekmektedir. Bu ülkeye gittiğinizde bir iki teknolojik alet almakta fayda var!

Para değeri;

1 THB = 0.14237 TRY

1 TRY = 7.02388 THB

 

6-Ukrayna

Ukrayna
Ukrayna

Ukrayna özellikle Çernobil’i ile bilinmektedir. Çernobil 1986 yılında oldukça büyük bir nükleer patlamayla gündeme gelmiştir. Hatta bu patlama öyle büyük bir patlama olmuştur ki ülkemizin Karadeniz kıyılarını bile etkilemiştir. Bu durum da ülkeyi ziyaret etmek için yetecek niteliktedir.

Para değeri;

1 UAH = 0,17401 Türk Lirası

1 TRY = 5.74671 UAH

 

7-Vietnam

Vietnam
Vietnam

Vietnam ülkesi korunduğu için bozulmamış birçok doğal güzelliğe sahiptir. Bu ülkede en çok bilinen yapılardan bir tanesi Ha Long Körfezi’dir. Bu körfez de eski Ukrayna’dan kalmış bir yapıdır. Ayrıca bunun gibi birçok yapı da bu ülkede mevcuttur.

Para değeri;

1 VND = 0.00020 TRY

1 TRY = 4,963.55 VND

 

8-Endonezya 

Endonezya
Endonezya

Endonezya ülkesi bir “Adalar Topluluğu” ülkesi olarak geçmektedir. Ülke zaten bir tatil köyü gibidir. Temiz denizi ve kumsallarıyla Endonezya’da yeme içme konusunda da sıkıntı çekilmemektedir. Bu gibi ihtiyaçlar oldukça ucuz olduğu için Endonezya, kısa vadede yaşanabilecek ideal ülkelerden biridir.

Para değeri;

1 IDR = 0.01 TRY

1 TRY = 2850.38 IDR

 

9-Moldova

Moldova
Moldova

Moldova ülkesi, festivalleri ve yemekleri ile bütün dünya tarafından ilgi görmektedir. Her yıl onlarca festival yapılan bu ülkede yeme içme kültürü de oldukça ilginçtir. Bu ülkeyi ziyaret ederken festivallere hazırlanmanızı tavsiye ederim.

Para değeri;

1 MDL = 0.31 TRY

1 TRY = 3.24 MDL

 

10-Hindistan

Hindistan
Hindistan

Hindistan bu günlerde ne kadar ekonomik krizde de olsa başka milletler tarafından oldukça sevilmektedir. Çünkü bu ülkede eski zamanlardan kalma oldukça güzel yapılar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Tac Mahal’dir. Tac Mahal ülkenin ziyaret edilmesini sağlayan en büyük etmenlerden biridir. Siz de bir gidip görseniz fena olmaz.

4 yorum

 1. Deniz Ozgur Yanıtla

  Bu ulkelere gittiginde Turk lirasini yerel para birimine bozduramiyorsun ki! Mecburen Turkiye den Dolar ya da Euro yapip gitmek zorundasin. Oyle degil mi?

  • Blgcm YazarYanıtla

   Bazı ülkeler hariç doğrudur hocam. Ancak bu yazıyı bir aracı olarak düşünebilirsiniz. 🙂

  • Blgcm YazarYanıtla

   Duyduk dostum duyduk ama bu coinmille göre düzenlendi. Bu yüzden endeks olaylarını katmak istemedim 😀

Bir Cevap Yazın