Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor? Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar Neden Yükseliyor?

Son zamanlarda Türkiye’nin bir hayli canını sıkan dolar neden yükseliyor? Türkiye’nin hatası ne? Türk Lirasının değerini nasıl yükseltiriz? Bugün bu sorulara yanıt arayalım. Çünkü biz halkı bilgilendirmezsek dolar alıp başını gidecek ve ileride önüne geçemeyeceğiz.

Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar Nasıl Yükseldi?
Dolar Nasıl Yükseldi?

Öncelikle doların yükselmesinin bir çok nedeni var. Bunlardan bazıları bizim dışımızdaki nedenlerden kaynaklanıyor. Örneğin dolar endeksi yükseliyor. Ayrıca euro/dolar paritesi (iki ülke parasının karşılıklı değeri) de dolar lehine değişiyor. Bu demektir ki dolar, diğer paralara karşı değer kazanıyor. Bu değişimin etkisi diğer paralarda olduğu gibi TL’de de değer kaybı oluşturuyor. Buna ek olarak Türkiye’nin 2018 Şubat-Aralık döneminde yapması gereken dış borç geri ödemesi tutarı toplamda 93,5 milyar dolardır. Bu dönemde yapılan döviz talebi de kurları yükselten bir etmendir.

Türkiye’nin Bu Durumu Neden Yaşıyor?

Dolar Nasıl Düşer?
Dolar Nasıl Düşer?

Türkiye git gide ihracatı azaltıp ithalatı arttırıyor ve böyle devam ederse dolar hep yükselecek. En basitinden bir örnek ile açıklayalım. Eğer bir ülke yurt dışından sürekli İphone gibi ürünler alırsa ve aldığı ülkeye hiçbir şey satmazsa, her zaman zarar edecek ve cari açık git gide büyüyecektir. Bu durumda Türkiye’nin yapması gereken şey, bir an önce ithalatı azaltıp, seri üretime geçiş yapmaktır.
Bir diğer önemli konu ise inşaat sektörünün giderek gereksiz hale gelmesi ve Türkiye’nin inşaat sektörüne gösterdiği gereksiz ilgi. Çünkü şu an İstanbul gibi kalabalık bir şehirde bile boş ev sayısı aşırı fazla olduğundan dolayı, gereksiz yapılanma ile devlet maddi zarar görmektedir. Boş binalar yerine kurulacak olan fabrikalar, ülkenin maddi açığını kapatabilecek en büyük etmendir.

Türk Lirasının Değeri Nasıl Yükselir?

Dolar Ne Kadar Oldu?
Dolar Ne Kadar Oldu?

Öncelikle kesinlikle ihracatı ithalatın önüne geçirmemiz gerekiyor. Gereksiz masrafların kısılması ve yatırım yapılması gerekmektedir. Ülkemizin kaynaklarını kullanabilmeyi öğrenmemiz ve turiste önem vermemiz gerekiyor. Şöyle ki yurt dışından gelen turistler, ülkemiz için büyük miktarda döviz demektir. Yani bu durum dolar kurunu düşürecektir.
Özetle artık Türkiye’nin, Türk’ün kendine bir çeki düzen vermesi lazım. Bizim üretebilen yaratıcı bireylere ihtiyacımız var. Aksi taktirde artık üzerinde Ata’mızın olduğu bir parayı kullanamayacak hale geleceğiz.

Bir Cevap Yazın