Sakız Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çiklet yani sakız, yapışkan olması sebebiyle kolaylıkla kıyafetlere, halıya yada başka bir yüzeye yapışabilmektedir. Sakızın ele bulaştığı durumlarda el yıkanarak çiklet lekesinden kurtulabilir. Fakat kıyafetler, kumaşlar gibi yüzeye bulaşan sakızları çıkarmak zorludur. Sakız bulunduğu yüzeyden çıkarıldığı zaman yüzeyde lekeler bırakır bu konuda sakızı çıkarmada fayda sağlayan bir kaç püf noktası vardır.

Sakız çıkarılırken en çok yapılan yanlış, sakız leke bıraktığında sertçe çıkarmaya çalışmaktır. Bu durumda sakız başka bölgelere rahatlıkla bulaşabilir. Sakız lekesi, doğru uygulamalarla kolaylıkla çıkarılabilir. Şekerli sakızların çıkarılması şekersizlere oranla daha zorludur.

Giysilerdeki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Parmakla giysideki sakız mümkün olduğunca hafifçe çekilip çıkarılmalıdır. Bu işlem için lastik eldiven kullanmak daha uygun olur. Sakızın fazlası çıkarıldıktan sonra giysiyi torbaya yada plastik bir poşete koymak gerekir. Bu, sakızın diğer şeylere yapışmasını engeller. Sakız donana kadar giysi en az bir saat buzdolabında bekletilmeli.

Buzdolabından çıkarıldıktan sonra giysi üzerindeki sakız, plastik bir kartla örneğin kredi kartıyla kazınmalıdır. Donan sakız bu sayede çatlayarak parçalara ayrılır. Kalan sakızları yumuşak bir fırçayla temizleyerek giysi yıkanmalıdır. Sakız giysiden tamamen çıkmışsa giysi ütülenmelidir. Sakız eğer giysiden bu yöntemle çıkmıyorsa giysi kuru temizlemeye verilmelidir.

Halılardaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Parmakla halıdaki sakız mümkün olduğunca hafifçe çekilip çıkarılmalıdır. Bu işlem için lastik eldiven kullanmak daha uygun olur. Sakızın büyük bir bölümünü çıkardıktan sonra, buz küpüyle dolu olan poşeti sakız donuncaya kadar bölge üzerinde gezdirilmelidir. Katılaşan sakız, kaşık yardımıyla kazınmalıdır. Halı üzerinde kalan sakızları elektrik süpürgesiyle yada fırça yardımıyla çıkarmak gerekir. Bu işlemden sonra halı üzerindeki liflere yapışan sakızları, deterjan yardımıyla çıkarmak kolaylaşır. Bir diş fırçası yardımıyla halı nazikçe fırçalanmalıdır. Daha sonra temiz ve ılık su ile halı durulanıp kuru bir bezle silinmelidir. Sakız eğer halıdan bu yöntemle çıkmıyorsa halı yıkamaya verilmelidir.

Bir Cevap Yazın