Öğrenciyken Katılabileceğiniz Yurt Dışı Programları

Yurt Dışı Programları

Birçok genç, öğrenciliğinde yurt dışına çıkma hayalleri kurmaktadır. Bunun birçok yolu vardır. Ancak öğrenciler için en önemlisi genellikle en ucuzu olandır. Ucuz olması için başvurulan yöntem ise “öğrenci değişim programları”dır. Bu programlar, üniversite aracılığıyla yapılmaktadır ve belli kriterleri sağlayan bütün öğrenciler bu programa başvurma hakkına sahiptir. Ancak bu programa katılmak için bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgeler;

1- Öğrenci  / Öğrenim Hareketliliği Başvuru Formu (Bunun dışında okulunuz sizden mailadı@universite.edu.tr uzantılı bir mail isteyebilir. Bu mail başvuru sürecinde size kolaylık sağlayabilir)

2- Yabancı Dil Sınav Sonuç Belgesi (Bu gibi programlara katılmak için yabancı dil seviyenizin gelişmiş olması gerekmektedir. Başvuru öncesi gireceğiniz sınav ile seviyenizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca yabancı dil belgenizi daha önceden farklı yollarla aldıysanız bu sınava girip girmeyeceğiniz size bağlıdır.)

3-Detaylı Özgeçmiş (Daha önceden bu gibi programlara katılıp katılmadığınızı belirtmeniz için gerekmektedir.)

4- Transkript (Bu programa katılmak için not ortalamanızın eski sistemde 2.00 / 4.00 arası, yeni sistemde ise 2.75 / 4.00 arası olması gerekmektedir.)

Bu 4 evrağı üniversitenin öğrenci işleri birimine teslim ettiğiniz takdirde başvurunuz sonuç verecektir. Peki başvuru yapılabilecek programlar hangileridir?

1-Erasmus

Erasmus
Erasmus

Erasmus Yurt Dışı Programları arasında en çok tercih edilendir. Bu program Avrupa içerisindeki üniversitelerin, diğer ülkelerdeki üniversiteler ile yaptığı ortak bir çalışmadır. Bu programa katılmak için gereken koşullar üniversiteden üniversiteye değişim gösterebilmektedir. Ancak temelde değişmeyen tek kural not ortalaması sınırının olmasıdır. Ayrıca Erasmus Programı size bütçesinden burs da sağlamaktadır. Sizin kalan tek şey ise gidip eğitiminizi alıp yeni kültürler edinmektir.

 

2-AIESEC

Aiesec
Aiesec

AIESEC Programı, 2. Dünya Savaşı sonrası, ülkeler arasındaki barışa katkıda bulunmak için Avrupa’da okuyan öğrenciler tarafından kurulan bir programdır. Bu program size kısa veya uzun vadede bir staj sunmaktadır. Bu stajı yaparken hem yabancı dilinizi geliştirebilir, hem de maaş alabilirsiniz. Ancak maaş almak için gereken staj uzun vadede yapılandır. Ayrıca her programda olduğu gibi burada da bir yabancı dil sınavı gerekmektedir. Bu sınavı geçtiğiniz takdirde doğru yurt dışına!

 

3-InterRail

İnterrail
İnterrail

InterRail Programı Avrupa’ya gitmenin en kolay ve ucuz yollarından biridir. Bu Yurt Dışı Programı bir tren bileti ile başlamaktadır. Satın aldığınız tren bileti ile belirli zaman aralıkları arasında istediğiniz rotaya gidebilirsiniz. Ulaşım trenle olduğu için de çok masraf çıkarmadan gününüzü gün edebilirsiniz.

 

4-Work And Travel

 

Work And Travel
Work And Travel

Work And Travel Programı, tamamen Amerikan hükümetinin yaptığı bir Yurt Dışı Programı’dır. Girdiğiniz yabancı dil sınavı ile Amerika’nın çeşitli eyaletlerinden birine giderek hem yabancı dilinizi geliştirebilir, hem de Amerika’daki kültürü öğrenebilirsiniz. Ayrıca bunu, çalıştığınız şirket karşılamaktadır. Uçak biletiniz dahil her şeyin çalıştığınız şirket tarafından ödendiği bir programa girmek, oldukça eğlenceli olacaktır.

 

5-CouchSurfing 

CouchSurfing
CouchSurfing

CouchSurfing muhtemelen bu listedeki en ilginç Yurt Dışı Programı. Bu program insanların birbirine konaklamak için başvuru yaptığı bir sosyal ağ. Seyahat ettiğiniz yerde sizi evinde ücretsiz bir şekilde ağırlayacak insanlar kalmanızı sağlıyor. Ayrıca sizden başka o evde yaşayan insanlarla da tanışabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey siteye üye olup kendiniz hakkında detaylı bilgi vermek. Sonrasında kabul edilirseniz kültür alışverişi ile bu programı tamamlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın