Nasıl E-Sporcu Olunur? E-Spor Rehberi

E-Spor Rehberi

E-Spor, normal sporun dijital hali olarak nitelendirilmektedir. Ülkemizde bu sporu yapmak isteyen birçok insan bulunmaktadır. Bu spor, bilgisayar oyunları üzerinden çok oyunculu yapılmaktadır. Ayrıca bu aktivite üzerinden gelir elde etmek, insanların bu konuya ilgi göstermesine neden olan bir etmendir.

Bu spor ile uğraşmak için öncelikle bu konuda yeteneğiniz olması gerekmektedir. Oyunlar üzerinde profesyonel olduğunuzu düşünüyorsanız, bu mesleğe girişmek daha kolay olacaktır. Bunun dışında bir E-Spor Lisansına sahip olmanız gerekmektedir.

E-Spor Lisansı Nedir? 

E-Sporcu Olma Rehberi
E-Sporcu Olma Rehberi

E-Spor lisansı, normal spora katılım lisansıyla aynı belgedir. Bu belgenin tek farkı, spor dalı kısmında “geliştirilmekte olan sporlar” yazmasıdır. Bunun dışında bu lisansının diğer lisanslardan bir farkı bulunmamaktadır.

Bu lisansın nasıl alınacağı konusuna gelirsek, E-Spor lisansı almak için 4 farklı evrak gerekmektedir. Bu evraklar;

1- Sağlık Raporu (Bu raporu sağlık kuruluşlarından temin edebilirsiniz. Ancak bu raporu alırken o kuruluşa bu raporun “Dijital Sporlar” için alındığını belirtmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bu rapor normal bir kontrol sonrası verilecektir.)

2- 2 Adet Vesikalık Fotoğraf (Bu fotoğrafta yüzünüzün hatlarının görünür durumda olması gerekmektedir. Bu fotoğraf için yalnızca bu koşul yeterlidir.)

3- Tescil Fişi (Bu fiş içerisinde nüfus bilgileri bulunan bir belgedir. İnternet üzerinden temin edebilirsiniz.)

4- Türkiye Cumhuriyeti Kimliği

Bu evrakların toplanması durumunda E-Spor Lisansı alma hakkı kazanılacaktır.

E-Spor Lisansı Nasıl Alınır?

E-Sporcu Nasıl Olunur
E-Sporcu Nasıl Olunur

E-Spor lisans başvurusu yaşa göre değişim göstermektedir. Aday 18 yaş ve üzerindeyse tek başına başvurabilmektedir. Ancak 18 yaş altında olan adaylar, yanında varsa menajerleri, yoksa velileri ile gelmek durumundadırlar.

1- Öncelikle bir ilçe spor genel müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir.

2- İlçe spor genel müdürlüğüne bütün evrakları onaylattıktan sonra sicil kontrolü için sicil servisine gitmeniz gerekmektedir. Burada adınıza yeni bir kayıt açılacaktır.

3- Başvurunuz onaylandığı takdirde tescilli bir e-sporcu olabilirsiniz.

Bu maddeleri yaptığınız takdirde artık siz “Gelişmekte Olan Sporlar” dalından bir sporcu olacaksınız. Peki bu sporu yapmanın koşulları nelerdir?

E-Spor Koşulları

1- Öncelikle 16 yaşını doldurmanız gerekmektedir. Bu sporda sınır yaşı 16’dır.

2- Dil olarak İngilizceyi üst düzey bir şekilde konuşuyor ve anlayabiliyor olmanız gerekmektedir. Kulüplerde konuşulan ortak dil İngilizcedir.

3- Gününüzün büyük bir kısmını antrenman ile geçirmeniz gerekmektedir.

4- Kesinlikle saygı çerçevesinde oyun oynamanız gerekmektedir. Aksi takdirde elde olmayan bir yanlış sonrası E-Spor kariyeriniz son bulabilir.

5- Bilinen birçok marka ile antlaşma yapmanız gerekmektedir. Bu markaların çoğunluğu sponsor olacaktır.

6- Maddi durumunuz çerçevesinde bir koç veya antrenör edinin. Koç veya antrenörünüz sizin bu işi sağlıklı bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

7- Takım arkadaşlarınızla oyun içerisinde zaman geçirin. Takım arkadaşlarınız ile bilgi alışverişi yapın.

8- Uyuma, uyanma ve yemek saatlerinizi düzene sokun. Bu durum antrenman saatlerini kaçırmamanız için gereklidir.

9- Beslenmenize dikkat edin. Sağlıksız besinler tüketmeniz, sizi fiziksel açıdan düşürecektir.

10- Bir CV hazırlayın. Bu belge kulüpten ayrılmanız durumda başka kulüplere başvurmak için gerekebilir.

Unutmayın, bu meslek her ne kadar eğlenceli gözükse de birçok zor tarafı vardır. Umarım bu konuda başarıya ulaşabilirsiniz.

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın