Kredi Kartı Başvuru İptali

Kredi kartına sahip olmak kadar kolay olmayan kredi kartı başvuru iptali, bankaların kendi çıkarları doğrultusunda müşteriyi zorladıkları bir süreçtir. Kredi kartını iptal ettirmeden önce bütün borçlarınızı kapatabilecek mali bir yeterliliğe sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Eğer hali hazırda bulunan bütün borcunuzu kapatabilecek mali durumda değilseniz tüketici kredisi alarak veya borcunuzu hala kullanmakta olduğunuz başka bir hesaba transfer ettirerek borcunuzu kapatabilirsiniz.

Kredi kartını iptal ettirmenin yolları Kredi kartını iptal ettirmenin en basit ve güvenilir yolu kredi kartınızın iptaline dair yazdığınız bir dilekçeyi bankaya teslim etmenizdir. Başka bir yolu ise müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartınızın kaybolduğuna dair bilgi vermenizdir. Kredi kartınızın kaybolduğunu söylediğiniz zaman size kartınızı iptal etmek isteyip istemediğinizi sorarlar. Vereceğiniz “evet” yanıtından sonra kartınız kullanıma kapatılır.

Bankalar kredi kartınız kayıp nedeniyle iptal olduğu takdirde size otomatik olarak yeni bir kredi kartı çıkarırlar. Bu durumda yapmanız gereken, evinize gelen kuryeden kartı almamak ve imzalamamak olmalıdır. Bu şekilde bankaya kartınızın elinize ulaşmadığını söyleyerek iptal ettirebilirsiniz. Bazı bankalar kuryeden teslim alınmayan kartları otomatik olarak iptal etseler de müşteri hizmetlerini arayıp kartın iptal olup olmadığını teyit etmelisiniz.

Telefon Bankacılığı İle Kredi Kartı İptali

Hiç uğraşmadan direk telefon vasıtası ile kartınızı iptal ettirmek isterseniz öncelikle müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı iptal ettirmek istediğinizi söylemelisiniz. Müşteri temsilcisi ile olan konuşmanızın tarih ve saatini not alıp, mümkünse ses kaydı yaparsanız ilerleyen zamanlarda bir sıkıntı yaşanması durumunda elinizde bir kanıt bulunmuş olur. Bankalar, Resmi Gazete’ de yayınlanan yönetmelik nedeniyle siz iptal talebinde bulunduktan sonra 7 gün içerisinde kartınızı iptal etmekle yükümlüdürler. Bu koşulları yerine getirdikten sonra yine müşteri temsilcisini arayarak kartınızın iptal edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın