İzmir’de Üniversite Okumak

İzmir'de Üniversite Okumak

Sonuçların açıklanmasıyla tercih dönemi başlamış durumda. Bu yazımız İzmir’i tercih etmeyi düşünenler için hem bir rehber hem de bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki İzmir’de başarılı bir eğitim alabilmeniz için üniversitenizi ve bölümünüzü iyi seçmeniz gerekiyor. Örneğin mühendislik düşünüyorsanız Ege Üniversitesi’ni ilk sıralara yazmanız gerekir ve ya Hukuk istiyorsanız Dokuz Eylül Üniversitesi tercih edilebilir. Hiçbir zaman bu üniversite iyi ve ya şu üniversite kötü denilemez. Her üniversitenin kendince yoğunlaştığı alanlar vardır. Üniversite tercihi yapacak olanlar da buna dikkat etmeli!

Aslında alan seçmek kadar önemli bir diğer konu da kalacak yerinizdir. İzmir’de bazı üniversitelerin KYK yurtları var. Ama gel gelelim ki İzmir büyük bir şehir olduğu için başvurular çok yüksek seviyelerde. Bu yüzden şansınız az. İzmir’de bir öğrenci evi kiraları genel olarak uygundur. bunun dışında evinizin üniversitenize yakın olmasına dikkat etmenizde fayda var. Çünkü İzmir’de ulaşım bir hayli zor.

 

İzmir ve Sunduğu Yaşam!

İzmir'de Gezilecek Yerler
İzmir’de Gezilecek Yerler

Evinize yerleştiğiniz taktirde artık şehrin yaşamına ayak uydurmanız gerekmektedir. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki İzmir diğer illerimize göre yaşam tarzı daha farklı bir şehirdir. Bazı kelimeler, bölgesel ağız farklılıkları içermektedir. Örneğin marketten çekirdek istediğinizde market sahibi anlamayabilir. Çekirdeğin İzmir’deki karşılığı çiğdemdir. Bunun dışında, diğer bölgelerde simit adı verilen yiyecek İzmir’de “gevrek” olarak bilinmektedir.Ayrıca İzmir’de öğrenciler çok sevilir ve saygı görürler. Meslek sorulduğunda öğrenciyim denilince insanların yüzündeki o anlayışlı ve sevecen bakış görülmeye değerdir. Büyük şehir pahalı falan diye düşünebilirsiniz ama işin aslı öyle değildir. Merak etmeyin İzmir’de üniversite okumak oldukça eğlencelidir.

İzmir’in gece hayatı da çok canlıdır. Örneğin gece saatlerinde Kordon hep tıklım tıklımdır. Üniversite zamanı dışında tatil günlerinde de İzmir’de yapılacak pek çok şey vardır. Sahilde bisiklet kiralayabilir veya İnciraltı’nda mangal keyfi yapabilirsiniz. Yazın ise ailenizle Çeşme’ye gidebilir ve tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Birçok tarihi yeri de içinde bulunduran İzmir’de günlük geziler de yapabilirsiniz. Selçuk Efes, Şirince Köyü ve ya Seferihisar Kalesi hafta sonu gezmek için ideal yerlerdir.

Kısacası İzmir’de üniversite okumak, birçok konuda kolaylık sağlamaktadır. Bunun dışında, eğitim görürken de gezebilir ve öğrencilik hayatınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın