Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt Nedir? Evde Yapılabilir Mi? Faydaları Nelerdir?

Yoğurt, içinde maya olan ve oldukça protein bakımından zengin olan bir süt ürünüdür. Bu süt ürünü olduğu için sütten oluştuğunu biliriz. Evde yapılan bir yoğurt ile dışarıda yapılan fabrikasyon bir yoğurt aynı oranda olmaz, bu yüzden özellikle ev hanımları kendi yoğurtlarını kendileri yaparak son dönemlerde ortaya atılan yoğurt kanser yapar sözlerini de eritmiş oluyor. Evde yoğurt yapımı hem basit hem de oldukça lezzetli bir kıvama sahip oluyor.

Evde Yoğurt Hangi Malzemeler İle Nasıl Yapılır?

Evde yoğurt yapma işlemine başlamadan önce yoğurt yapımında bazı püf noktalar bulunmaktadır. Malzemelerine bakıldığı zaman sadece dört malzeme ile yapılan bu kolay süt ürünün malzemeleri şunlardır; organik tam yağlı bir süt tercihen iki veya üç litre. Eğer fabrikasyon olan kutu sütlerden alırsanız yoğurdunuzun olmaması mubahtır. Tamamen organik köy sütü olmalıdır.

Yoğurt yapımında ki ilk püf nokta budur. Üç dört yemek kaşığı kadar yine evde yapılan mayalanmış yoğurt gerekmektedir. Diğer iki malzeme ise mayalanma aşmasında kullanılan tuz ve mayalanmayı hızlandırmak için kullanılan şekerdir. Sütünüzü bir tencereye aktararak, savurarak yani kepçe ile alıp biraz yukarıdan bırakılarak birkaç dakika boyunca bu işlem uygulanır. Aynı zamanda bu işlemi yaparken çok kısık bir ateş kullanılmalıdır. Sütü kaynattıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar dinlendirmek gerekiyor.

Bir tezgâhın üzerine koyarak, tercihen ev yapımı olan mayalanmış yoğurttu sütün içine yavaşça aktararak kapanığını kapatıp sıcaklığını koruması için üzerine birkaç adet örtü ile kapattıktan sonra dört-altı saat kadar mayalanmaya bırakılacak. Eğer isterseniz tuz ve şekeri bir tatlı kaşığı olmak kaydıyla ilave edersiniz. Daha sonra dolaba koyup soğuduktan sonra servise hazır hale getirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın