En İyi 5 Mobil Matematik Uygulaması

Matematik Uygulamaları

Matematik çoğu zaman öğrencilerin korkulu rüyası olmuştur. Hatta öyle ki bir sorunun üzerinde saatlerce uğraşılabilmektedir. Bu sorunların çözülmesi için bir çok yol bulunmaktadır. Önemli olan konu ise bu sorunları en kısa ve pratik şekilde çözebilmektir. Pratik olabilmek için daha önceden işimizi kolaylaştırmak amacıyla tasarlanan matematik uygulamalarını kullanabiliriz. Matematik uygulamaları sayesinde kolaylıkla birçok soru tipinin üstesinden gelebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse integral, türev, trigonometri ve cebir gibi matematik konularının çözümlerini, bu gibi programlardan doğrulayabilirsiniz. Bunun dışında bu programlar, matematik işlemini not etmenizi de sağlamaktadır. Not ettiğiniz soruyu da daha sonra açıp çözebilir veya arkadaşlarınıza göndererek soru üzerinde tartışma yapabilirsiniz. İşte o uygulamalar;

 

1-Algebra Touch

Algebra Touch
Algebra Touch

Cebir konusunda çok işimize yarayacak bir uygulama olan Algebra Touch, bir bilinmeyenli denklemlerin çözümü, sadeleştirme ve çarpanlara ayırma gibi konularda işimizi kolaylaştırmakla kalmayıp öğrenmemizi de sağlamaktadır. Birçok kısa yolu bulunan bu uygulama bir “tıkla” terimleri çarpanlarına ayırıp göstermektedir. Algebra Touch uygulaması iki modda çalışmaktadır. Bu modlardan biri hesap makinesi modu, diğeri ise “öğretici” modudur. Hesap makinesi modu, bildiğiniz hesap makinesi görevi görmektedir. Bir diğer mod olan “öğretici” mod ise,  biz kullanıcılara alıştırmalar yaptırarak konuyu pekiştirmemizde yardımcı olmaktadır. Ancak uygulama ne yazık ki ücretlidir. Bunun dışında bir sıkıntısı bulunmamaktadır.

 

2-PhotoMath

Photomath
Photomath

PhotoMath uygulaması, yazılı kağıt üzerinde matematik işlemleri veya ifadelerini okumaya yarayan bir matematik uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde yalnızca matematiksel ifadeleri değil, denklemleri de ayrıştırıp çözebilirsiniz. Ayrıca daha önceden kullandığınız işlemleri de hafızasına kaydettiği için, daha sonra açıp o işlemleri görebilirsiniz. Hatta bu işlemlerin adımlarını da takip ederek konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

 

3-Algebra Practice: Mathilda

Algebra Practice: Mathilda
Algebra Practice: Mathilda

Yine bir cebir uygulaması ile karşınızdayız. Bu uygulama cebir ve bir bilinmeyenli denklemlerin çözümünü öğretmek için kullanılmaktadır. Ayrıca bunu yaparken gayet anlaşılır ve kolay bir dil kullanmaktadır. Algebra Practice: Mathilda programı, bunlar dışında eşitlik ile alakalı bütün işlemleri de gerçekleştirebilmektedir. Yani iyi bir Matematik uygulaması arıyorsanız, aradığınızı buldunuz diyebilirim.

 

4-MyScript Calculator

MyScript Calculator
MyScript Calculator

MyScript Calculator adlı matematik uygulaması, el yazısını tanıyan bir uygulamadır. Hesaplamak veya işlemini yapmak istediğiniz denkleme, uygulama üzerinden açılan kamerayı doğrultmanız, bu uygulamayı kullanmanız için yeterlidir. MyScript Calculator, genellikle yazılanı tamamen anlayabilmektedir. Ancak yazdığınızda bir yanlışlık varsa bunu uygulama üzerinden de düzeltebilirsiniz. Bu uygulama kesinlikle kullanmaya değer!

 

5-Wolfram Alpha

Wolfram Alpha
Wolfram Alpha

Bu uygulama kendini son güncellemeleri ile oldukça geliştirmiş bir uygulamadır. Wolfram Alpha uygulaması, içerisinde birçok işlemi birkaç tıkla çözümleyebileceğiniz bir arayüze sahiptir. Tamamen klasik çözümlemeler ve işinizi görecek özellikleri içeren bu uygulama, matematik severler için oldukça idealdir.

Bir Cevap Yazın