Çocuk Bireylere Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Verilmelidir?

Tuvalet eğitimi çocuğun, bir başkasının takviyesine ve anımsatmasına gereksinim dinlemeden, kendi başına yapabileceği bir mahareti kazanması olarak belirlenebilir. Henüz yabancı olduğu ve öğrenmediği bu sırlı süreci tanımalarına ve hâkimiyetin kendilerinde olduğunu sağlayan bu eğitim, evham ve fobi seviyesini eksilttiği gibi, büyümekte olan bağımsızlık ve fert sellik değerlerini kuvvetlendirmektedir.

Çocuğun, on sekiz ay ile otuz altı ay arası, tuvalet eğitimi için uygun ve hazır olduğunu söyleyene bilmektedir. Vasati yani genel olarak iki yaş dört aylık civarında tuvalet eğitimi verilmektedir. Bu yaştaki çocuğun tuvalet eğitimi için hazır bulmuşluk, yaşının özellikleri ile de iletişim halinde olmaktadır.

Çocuklarda 2 Yaş Özellikleri Nelerdir?

  • 18 aylıktan itibaren, bağırsak ve mesane için zorunlu olan adale hâkimiyeti kazanılır.
  • Beden işlevlerine duyarlılığı çoğalır ve aynı zamanda bunları muhtelif ifade veya kelimelerle belirleyebilir.
  • İsteklerini ve gereksinimlerini daha iyi ifade edebilmektedir. Özellikle iki-üç sözcükten oluşan tümceler kurabilir, bu ifadeleri kavrayabilir.
  • Oyununa, tuvalet yapma mevzusunda gözlemlerini katar, misal olarak, reyin hamurları ile dışkı biçimleri yapar, bebeğine ya da ayısına tuvaletini yaptırır.
  • Sual sormaya, tahlil etmeye, araştırmaya başladığı yarıyıldır, gereklilik veya tuvalet alışkanlıkları mevzusunda çocuğun alakası çoğalmıştır. Aileler iki yaş çocuğunun bu özelliklerinden faydalanıp, çocuğa net ve öz bilgiler verebilmektedirler.

Tuvalet Eğitimi İçin Yapılması Gerekenler

  • Çocuk bireyleri tuvalet eğitimi için eğitime hazırlamalısınız. Kendisinin iç çamaşırı kullanmak için yeterince geliştiğini belirtin, hatta alakasını sürükleyebilecek bir iç çamaşırı beraber seçilebilir.
  • Çocuk bireye tuvaleti /wc yi nasıl kullanması gerektiğini gösterin. Cinsiyetine uygun rol model tercihi ehemmiyetlidir. Babanın oğluna, annenin kızına destekçi olması, daha rahat bir etraf sağlayacağından çocuğun güven kazanmasına destekçi olur.
  • Çocukla beraber bir takım gereklilikler seçilebilmektedir. İl önce yerde duran, daha sonrasında tuvalet üstüne konulan klozete en çok benzeyen gereklilikler renkli seçimler edinilmelidir.

Bir Cevap Yazın