Birgün İçerisinde Attığımız Adımlarla Neler Yapabiliriz?

Adım Atma

Bir gün içerisinde kaç adım attığınızı merak etmişsinizdir. Birçok yere yürüyerek gittiğimiz için, attığımız her adımı hesaplamaya ihtiyaç duyarız. Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Çünkü atılan adım sayılarını ve mesafesini ölçmek, telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile hesaplanabilmektedir. Peki ya ömrünüz boyunca attığınız adımlarla nerelere gidebileceğinizi, neler yapabileceğinizi size söylesek? Bu biraz merak uyandırıcı.

80 yaşındaki bir insan hayatı boyunca yaklaşık 219 milyon adım atmaktadır. Bu da yaklaşık 180.000 kilometre etmektedir. Yaşadığımız dünyanın çevresinin 40.000 km olduğu bilinmektedir. Yani bu hesaplarla bir insan, ortalama olarak dünyanın etrafında 4 buçuk kez dönmektedir.

Attığımız Adımlarla Neler Yapabiliriz?

Attığımız Adımlarla Neler Yapabiliriz?
Attığımız Adımlarla Neler Yapabiliriz?

Yer yüzey (Troposfer) ile dış yüzey (Ekzosfer) arasında 483 kilometre vardır. Ekzosferin bitişi ise 900 kilometreye dayanır.Adım hesaplama yapıldığında insanoğlu, günde 6 kilometre yol yürüdüğüne göre 150 gün sonunda kendimizi uzayda buluruz. Ama maalesef ki Ay’a gitmeye ömrünüz yetmez çünkü Ay ile Dünya’nın arasındaki uzaklık 384.403 kilometredir.

Toplam attığınız adımlarla 100 metre yakınınızdaki okulunuza 1.800.000 kere git-gel yapabilirsiniz. 50 metre yakınınızdaki marketinize 3.600.000 kere git-gel yapabilirsiniz.

Peki dünyada her köşe başını görmek isterseniz ve ya her sokağa girmek isterseniz buna ömrünüz yeter mi? Maalesef buna da ömrünüz yetmeyecektir. Çünkü Dünya’nın yüzölçümü 510.100.000 kilometredir. Yani ortalama yaşam süresine sahip bir insan, dünyanın sadece %4’lük kısmını görebilmektedir. Bu hesaplara göre ülkemizdeki iç anadolu bölgesi ve İstanbul’un yaklaşık %75’ini yalnızca adam atarak görebilirsiniz.

Hayatınız boyunca yürümek için harcadığınız tüm enerji ile Dünya’nın 4 dakikalık elektrik ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ayrıca bu enerji ile telefonunuzu 4.960 defa şarj edebilirsiniz. Hatta bu adım hesaplama verileri ile arabanızın aküsünü tam 150 kez doldurabilir, veya elektrikli bir araba ile dünyanın çevresini 2 defa kesintisiz dönebilirsiniz.

Özetle bir insanın yaşamı boyunca dünyaya etkisi çok fazladır. Ama önemli olan zaman kavramıdır. Dünya aynı beyin gibi çalışır. Her şey birden olmaz. Kendi etrafında 24 saatte döner. Güneşin etrafında 365 gün…

Bir Cevap Yazın