Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne Kattıkları

Atatürk, Türkiye’nin kurucusu, dünyanın en büyük liderlerinden biridir. Türkiye’ye kattıklarının yanı sıra dünya halklarına da örnek olmuş, bağımsızlık sembolü haline gelmiş; yüce bir liderdir. Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne kattıkları saymakla bitmez, zaten ülkenin temellerini atan liderdir; ancak birkaç maddede şu şekilde özetleyebiliriz.

Atatürk Hür Düşünmeyi Aşıladı

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her insana hür düşünceli olmayı ve yabancı hiç bir unsur ve maddenin boyunduruğu altına girmemizi söylemiştir. Biz Türk milletinin ne kadar çok özgür ve bağımsız bir devlet kurma çabası içerisinde olduğumuzu biliyoruz. Çünkü bizler her zaman kendi milletimizde,  kendi topraklarımızda söz geçiren olmak istedik. Biz Türk milletini ele geçirmek isteyen ve bizim üzerimizde baskı kuran her milleti ve ülkeyi geri infilak ettik.

Atatürk Türk Cumhuriyetini Çağdaş Bir Devlet Haline Getirdi

Türk Cumhuriyeti her zaman gelişime, bilime ve kültüre açık bir zihne sahipti. Ancak dış mihraplar bizlere o kadar çok sahip olmak istiyordu ki Türk milletinin gelişmemesi için ellerinden geleni yapıyordu. Bilim, ilim, fikir alanında üretici duruma gelmemizi istemiyorlardı sürekli engel oluyorlardı. İşte Türk milletinin tam biz bittik derken Atatürk gibi bir lider ile ayaklarımızın üstüne tekrardan basarak ileriye sağlam adımlarla devam etmeye başladık. Atatürk birçok yeni inkılap ve bir sürü yenilik ile Türk Cumhuriyetini çağdaş medeniyetlerden birisi haline getirdi.

Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk Kadına Değer Verilmesini İstedi ve Bunun İçin Çabaladı

Mustafa Kemal Atatürk Türk kadının her türlü derdini ve sıkıntısını her zaman can kulağıyla dinlemiş ve onlara çözüm bulmaya çalışmıştır. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı ilk Yeni Zelanda ülkesinde verilmiştir.  Türkiye Dünyadaki bu değişim karşısında geri kalmamalıydı. Atatürk de Türk kadının değerli olduğunu biliyordu ve ona bir çok hak tanımak için kolları sıvadı. Belediye, muhtarlık ve daha bir çok siyasi kurumda Türk kadınına da yer verilmesini savundu.

Atatürk Dünya ile Ortak Hareket Etmek İstedi

Mustafa Kemal Atatürk Dünya ile ortak bir iş birliği içerisinde ilerlemek istedi. Hedef her zaman çok açıktı daima ileri ve daima gelişmiş bir Türkiye istiyordu. Bu yüzden ortak takvim, saat, kıyafet, tatil zamanları gibi günlük ihtiyaç ve eksiklikleri Dünya ile ortak yapmak istedi,  böylece sorunlarımızı gidermiş olacaktık. İşte yenilikçi ve ortak hareket etme bilinci Türk milleti ve Dünya adına olumlu bir yaklaşım olmuştu.

Atatürk Her Zaman Türk Milleti Bağımsızdır ve Millidir Dedi

Mustafa Kemal Atatürk her zaman millileşme çabası içerisindeydi. Ekonomi, siyaset, sanayi, eğitim ve birçok kurum ve kuruluşlarda kendi Milletimizin öncüllüğü ve önderliği gerekliydi. Bu yüzden yabancı sanayi gibi yabancı okul gibi kurum ve kuruluşların Türkiye içerisinde kullanımın en aza indirilmek istenmiştir. Yerli okul, sanayi, fabrika gibi oluşumlara öncelik tanındı. Çünkü yerli olan her şey Türkiye Cumhuriyeti içerisinde kalacaktı ve bunun sonucunda da Türkiye kazanacaktı.

Bir Cevap Yazın