Rize Adıyörem Çiğköfte

Günümüzde doğu yöresinin lezzetlerinden olan çiğ köfte etsiz olarak tüketilmektedir. Önceden etli olarak yapılan çiğ köftenin Rize Adıyörem çiğköfte tarafından etsiz olarak hazırlanması daha sağlıklı olmasına neden olmaktadır. Etsiz çiğ köfte hemen hemen herkes tarafından kolay bir şekilde tüketilebilmektedir. Ayrıca bu besin enerji ihtiyacını karşılar ve vücut direncini arttırır. Adeta besin deposu bir yiyecektir. İsteğinize bağlı olarak tek başına tükettiğiniz takdirde gayet doyurucu bir besindir. İçerisinde bulunan yararlı besinler sayesinde metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Yeşillikler ile lezzet kazanan çiğköfteyi genel olarak lavaş arasında tüketim yoğun olarak görünmektedir.

Çiğ köfte salça, soğan, isot, maydanoz, bulgur ve çeşitli baharatların bir araya getirilerek özenli bir şekilde yoğrulması ile oluşturulmaktadır. Çiğ köfte oldukça emek isteyen bir besindir. Yapımı oldukça zahmetlidir, bu yüzden oldukça usta ellerde yapılması uygun görülmektedir. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde sevilerek tüketilen aperatif bir yiyecektir. Rize Adıyörem firması çiğköfteyi hazırlanışı ve yanında sunulan kendisine has sosları ile tüketicilerin yoğun adresleri arasındadır. Etsiz çiğköftenin etli çiğ köfte ile arasında hiçbir lezzet farklılığı yoktur. İki üründe aynı lezzete sahiptir, ancak etsiz çiğ köfte daha hafif ve daha sağlıklıdır. İyi bir çiğ köfte bulgurun kaliteli olmasından ve isotun oranının tam ayarlanması ile olmaktadır.

Ana malzemesi bulgur olan, salça, isot, maydanoz ve çeşitli birçok baharatın ilave edilerek hazırlandığı Rize çiğköfte oldukça lezzetlidir. Güney doğu Anadolu bölgesine özgü yöresel bir yemek olmasına rağmen günümüzde Türkiye’nin genelinde her evde sevilerek yenilen bir besindir. Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Mardin, Malatya ve Elazığ gibi şehirlerde yoğun olarak çiğ köfte yapılmaktadır ve çiğ köfte ustaları genel olarak bu bölgelerden çıkmaktadır. Çiğ köftenin tam hazır olması için yoğurma zamanını iyi bilmek içerisinde katılacak olan malzemelerin oranını iyi ayarlamak gerekmektedir. Çoğu insanın damak tadına hitap etmekte olan çiğ köfte metabolizmayı hızlandırarak hazmı kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca çiğ köfte uzun süre tokluk hissi vermesi sebebi ile kilo vermek isteyen kişilerinde tercihleri arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir