Kilo Vermek Bir Çözüm mü, Yoksa Zayıflamak Sorunun Kendisi mi?

Obezite, insanoğlu için son yılların en büyük problemlerinden biri olmaya başladı. Böyle bir problemin de hemen arkasından insanları kilo vermek gibi çözüm arayışlarına sokması oldukça doğal. Çevremizde artık hemen hemen herkesin zayıflamak ile ilgili bir sorunu var gibi duruyor. İşin ilginç yanı da tabii ki -eğer bu üç cümlenin gidişatından da fark ettiyseniz- çözümün kendisinin zaman içinde bir soruna dönüşmüş olması.

Kilo verme süreci insanları korkutuyor. Çünkü fazla ağırlıkları atmak, ya da diğer bir deyişle eritmek, uzaktan bakınca sanki zormuş gibi gözüküyor. Tatsız tutsuz rejimler, koşu bantlarında ve bisikletlerde geçirilen yorucu ve sıkıcı dakikalar, saatler… İdeal kiloya ulaşmanın yolunun acıdan geçiyormuşçasına bir algı yaratılması ne yazık ki insanları sorunun esas kaynağından uzaklaştırıyor. Öncelikle şu bilinmeli ki kilo vermek  için uygulanan birtakım karar ve kuralların sadece ideal kiloya ulaşana kadar sürecek olmasını kabullenmek, bu geçici sürecin tekrar ve tekrar yaşanmasına sebep olmakta. Evet, ideal kiloya ulaşmak önemli, ama onu korumak ona ulaşmaktan çok daha değerli. O yüzden kilo verme sürecinde aşılan yollar, zapt edilen iradeler, fazlalıklar atıldıktan sonra da aynen devam ettirilmeli. Bu süreçte kazanılmış olan tüm o sağlıklı beslenme alışkanlığı ve artık az da olsa alışılmış olan sportif faaliyetler tüm ömre yayılmalı. Bu başarıldıkça ve devam ettirildikçe zayıflamak   ile ilgili tüm dertlere bir daha hiç karşılaşılmamak üzere otomatikman veda edilmiş olacak. Aksi halde kilolu ve o beğenilmeyen, özgüven bitirici vücut yapısına geri dönüş kaçınılmaz!

 

kilo-vermek-zayiflamak-blgcm-com

 

Hayatınız boyunca yeniden ve bir daha yeniden kilo vermeye çalışmaktansa bedeninize uygun bir diyet ve egzersiz rutinini hayat tarzınız haline getirmeye çalışın. Böylece ortada ne bir problem ne de onun sorunlaşmış bir çözümü kalacak. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için fitness ve sağlık  üzerine bilgilendirici yayınlar içeren FitSağlık sitesini takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir