Değişen Mizah Mühendisi de Vurdu

 

Dünyada gülümsemenin düşmanı olan savaşlar ve ölümler kol geziyor. Mizah ise tam bu noktada insanoğlunun yanında durarak tüm bu kanlı kötücülüğe karşı direniyor, sorguluyor, eleştiriyor. Bunu yaparken de geyikten, eğlenceden ve zekadan yardım almaktan gocunmuyor. İnsanların yüzünde küçük bir tebessüme sebep olan tek bir cümle, tek bir kare, tek bir söz dahi mizahı bu mücadelede galip getirmeye yetiyor. Yetecek.

Mizah, korku ile birlikte en hızlı eskiyen sanat türlerinden biri. Komik bir espri insanlarda refleksle tepki bulduğundan, alışılmış bir güldürü anlayışı bir yerden sonra aynı etkiyi yaratmıyor. O yüzden bu iğneleyici ve güldürücü sanat türü kendisini sürekli yenilemek zorunda. Yeniliyor da. Başta dergiler olmak üzere, mizah blogları, programları her nesilde kendi jenerasyonunun anlayışını yansıtıyor, eskiyen yanlarını geride bırakırken yenilenmiş yanlarını öne sürüyor ve ayakta kalmaya devam ediyor. Bir dönemin ünlü geyik  muhabbetleri artık kendini durumsal ve komik kısa bildirimlere bıraktı. Kalıplaşmış komik hikaye kurguları yenilikçi bir anlayışla artık bilim kurguyla, fantastik öğelerle ve hatta korku ve gerilimle bile harmanlanabiliyor. İnsanoğlu değişiyor, eğlence anlayışı değişiyor ve tüm bunlar mizahın dönüşmesini sağlıyor.

 

muhendis-i-geyik-blgcm-com

 

2006 yılından itibaren yayında olan ve kendini geyik bir üsluptan daha derin bir mizah söylemine yol aldıran Mühendis-i Geyik (geyikmuhendisi.org) adlı site de bu değişim sürecinden nasibini almış vaziyette. Biraz tebessüm etmek, sıkıcı ve yorucu bir günün yükünden uzaklaşmak isterseniz siz de bu siteyi takip edebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir