Ayak Kokusuna İyi Gelecek Doğal Yöntemler

ayak-kokusuAyak kokusu problemini gidermek için giderebilmek için evde kendiniz bazı doğal yöntemleri hazırlayabilirsiniz. Bu yöntemler ile herkes sonuç alamayabilmektedir. Kiminin ayak kokusu daha fazla ilerlediğinden doktora başvurmaları da bazen gerekli olabilmektedir. Doğru yöntemleri uygulayabilirseniz hangisinin geçirip geçirmeyeceğini de görebilirsiniz.

 

Karbonat

 

Karbonatlar ayak terinizin pH’ını kontrol altına alır ve kokulara neden olan bakterilerin sayısını haliyle de azaltmaktadır. Ayaklarınızı bir leğen içerisine ılık su doldurun ve 2 tatlı kaşığı karbonatı da ekleyin. 20 dakika da bu suda ayaklarınızı bekletin. Koku azalmasını fark edene kadar 1 hafta boyunca her akşam bu işlemi uygulayınız.

 

Lavanta Yağı

 

Lavanta yağı ile kokuya sebep olan bakteri ayak içerisinden temizlemektedir. Ayaklarınıza güzel koku ve ayak mantarını önlemede bire birdir. Leğeni ılık su ile doldurup içerisine 10-15 damla lavanta yağı damlatınız. 15-20 dakika da lavantalı suda ayaklarınızı bekletiniz.

 

Sirke

 

Sirkenin içerisinde bulunan asit bakterilerin yaşamaları için oluşan ortamı tamamen ortadan kaldırmaktadır. Akşam evde kendinize ılık su ile doldurduktan sonra 2 su bardağı kadar sirke ilave ederek ayaklarınızı 10-15 dakika kadar sirkeli suda bekletiniz. Daha sonra sirke kokusundan kurtulmak için sabunla ayaklarınızı yıkayıp bol su ile durulayın.

 

İngiliz Tuzu

 

İngiliz tuzu ile mineralleri cilt tarafından kolayca emilmektedir. Magnezyum ve sülfat gibi bileşenler sahip olduğundan ayak kokusunu ve bacak ağrılarına da iyi gelmektedir. Leğeni sıcak su ile doldurun. İngiliz tuzunu da ekleyerek 10-15 dakika ayaklarınızı suda bekletin.

Hem kokuyu önleyecek hem de ayaklardaki ağrıyı kesecektir.

 

Zencefil Kürü

 

Zencefilin detoks özelliği ile ayak ağrılarına iyi gelmektedir. Detoks özelliği ile mikropları ve bakterilerin oluşmasını ve ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Zencefilden 2 parça alın ve hamur haline getirin. Havlu veya mendile hamuru yerleştiriniz. 5-10 dakika boyunca sıcak suda hamuru ıslatın. Duşa girip çıktıktan sonra yatmadan önce her akşam ayak masajı için uygulayın.

 

Ayak kokusu derdinden kurtulmak için çinko yönünden zengin besinler tüketmelisiniz. Kırmızı et, kümes hayvanları, yengeç ve ıstakoz, süt ve süt ürünleri, ıspanak, kabak ve kabak tohumları vb zengin besinler tüketerek ayak kokularınızı giderebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir